MPX1D0830LR33 — Power Inductor (SMD), 330 nH, 25.8 A, Shielded, 35 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0830LR33
Power Inductor (SMD), 330 nH, 25.8 A, Shielded, 35 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.33µH; RMS Current (Irms):25.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):35A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:8.9mm x 8.2mm x 3mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 330nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 2700µohm
  • RMS Current (Irms): 25.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 35A