MPX1D0830L330 — Power Inductor (SMD), 33 µH, 2.8 A, Shielded, 4 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0830L330
Power Inductor (SMD), 33 µH, 2.8 A, Shielded, 4 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:33µH; RMS Current (Irms):2.78A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:8.9mm x 8.2mm x 3mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 8.65mm
  • DC Resistance Max: 0.2295ohm
  • RMS Current (Irms): 2.8A
  • Power Inductor Case: 8.65mm x 8mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4A