MPX1D0624L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 4.9 A, Shielded, 6.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0624L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 4.9 A, Shielded, 6.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):4.91A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6.5A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 2.4mm; DC R
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 2.4mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.0506ohm
  • RMS Current (Irms): 4.9A
  • Power Inductor Case: 7mm x 6.5mm x 2.4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6.5A