MPX1D0520LR47 — Power Inductor (SMD), 470 nH, 12 A, Shielded, 14 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
Illustrative purposes only
MPX1D0520LR47
Power Inductor (SMD), 470 nH, 12 A, Shielded, 14 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.47µH; RMS Current (Irms):12A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):14A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 2mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 470nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 7800µohm
  • RMS Current (Irms): 12A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 2020 [5050 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 14A