MPX1D0520LR33 — Power Inductor (SMD), 330 nH, 13.4 A, Shielded, 16 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0520LR33
Power Inductor (SMD), 330 nH, 13.4 A, Shielded, 16 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.33µH; RMS Current (Irms):13.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):16A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 2mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 330nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 6200µohm
  • RMS Current (Irms): 13.4A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 16A