MPLC1040L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 8 A, Shielded, 8 A, MPLC Series
Illustrative purposes only
MPLC1040L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 8 A, Shielded, 8 A, MPLC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):8A; Product Range:MPLC Series; Power Inductor Case:11.5mm x 10mm x 4mm; DC Resistance M
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPLC Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 11.5mm
  • DC Resistance Max: 0.019ohm
  • RMS Current (Irms): 8A
  • Power Inductor Case: 11.5mm x 10mm x 4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 8A