MPLC1040L2R2 — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 10.5 A, Shielded, 11 A, MPLC Series
Illustrative purposes only
MPLC1040L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 10.5 A, Shielded, 11 A, MPLC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):10.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):11A; Product Range:MPLC Series; Power Inductor Case:11.5mm x 10mm x 4mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPLC Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 11.5mm
  • DC Resistance Max: 0.01ohm
  • RMS Current (Irms): 10.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 11A