MPLC0730L3R3 — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 5.7 A, Shielded, 6.5 A, MPLC Series
Illustrative purposes only
MPLC0730L3R3
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 5.7 A, Shielded, 6.5 A, MPLC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):5.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6.5A; Product Range:MPLC ; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPLC Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.7mm
  • DC Resistance Max: 0.03ohm
  • RMS Current (Irms): 5.7A
  • Power Inductor Case: 7.7mm x 6.7mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6.5A