MPLC0730L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 8.6 A, Shielded, 8.8 A, MPLC Series
Illustrative purposes only
MPLC0730L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 8.6 A, Shielded, 8.8 A, MPLC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):8.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):8.8A; Product Range:MPLC Series; Power Inductor Case:7.7mm x 6.7mm x 3mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPLC Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.7mm
  • DC Resistance Max: 0.015ohm
  • RMS Current (Irms): 8.6A
  • Power Inductor Case: 7.7mm x 6.7mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 8.8A