MPCH1250L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 21 A, Shielded, 21 A, MPCH Series
Illustrative purposes only
MPCH1250L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 21 A, Shielded, 21 A, MPCH Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):21A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):21A; Product Range:MPCH Series; Power Inductor Case:14.3mm x 12.5mm x 5mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPCH Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 14.3mm
  • DC Resistance Max: 2200µohm
  • RMS Current (Irms): 21A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 21A