MPCH1055L1R3 — Power Inductor (SMD), 1.3 µH, 18.5 A, Shielded, 17 A, MPCH Series
Illustrative purposes only
MPCH1055L1R3
Power Inductor (SMD), 1.3 µH, 18.5 A, Shielded, 17 A, MPCH Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.3µH; RMS Current (Irms):18.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):17A; Product Range:MPCH Series; Power Inductor Case:11.7mm x 10mm x 5.5mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.3µH
  • Product Range: MPCH Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 11.7mm
  • DC Resistance Max: 1300µohm
  • RMS Current (Irms): 18.5A
  • Power Inductor Case: 11.7mm x 10mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 17A