MF-NSMF025/24X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF Series, 24 V, 250 mA, 500 mA, 0.05 s
Illustrative purposes only
MF-NSMF025/24X-2
Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF Series, 24 V, 250 mA, 500 mA, 0.05 s
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.05s
  • Trip Current: 500mA
  • Product Range: MF-NSMF Series
  • Voltage Rating: 24V
  • Holding Current: 250mA
  • PPTC Case Style: 1206 (3216 Metric)
  • Current Rating Max: 80A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C