MF-MSMF075/30-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF, 30 VDC, 750 mA, 1.5 A, 0.2 s
Illustrative purposes only
MF-MSMF075/30-2
Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF, 30 VDC, 750 mA, 1.5 A, 0.2 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:MF-MSMF Series; Holding Current:750mA; Tripping Current:1.5A; Voltage Rating:30V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.2s
  • Trip Current: 1.5A
  • Product Range: MF-MSMF
  • Voltage Rating: 30VDC
  • Holding Current: 750mA
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: -
  • Thermistor Mounting: SMD
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C