MF-LSMF300/16X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 2920 (7451 Metric), MF-LSMF Series, 16 V, 3 A, 5 A, 15 s
Illustrative purposes only
MF-LSMF300/16X-2
Resettable Fuse, PPTC, 2920 (7451 Metric), MF-LSMF Series, 16 V, 3 A, 5 A, 15 s
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 15s
  • Trip Current: 5A
  • Product Range: MF-LSMF Series
  • Voltage Rating: 16V
  • Holding Current: 3A
  • PPTC Case Style: 2920 (7451 Metric)
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C