MCRH100V106M6.3X11 — Electrolytic Capacitor, 10 µF, 100 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
MCRH100V106M6.3X11
Electrolytic Capacitor, 10 µF, 100 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: MULTICOMP PRO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:10µF; Voltage Rating:100V; Product Range:MCRH Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:6.3mm; Lead Spacing:2.54mm; Height:11mm; Operating Temperat
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 100V
  • Lead Spacing: 2.54mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 56mA
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C