MCL4151-TR — Small Signal Diode, Single, 75 V, 150 mA, 1 V, 4 ns, 2 A
Illustrative purposes only
MCL4151-TR
Small Signal Diode, Single, 75 V, 150 mA, 1 V, 4 ns, 2 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Small Signal Diodes
  • Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:75V; Forward Current If(AV):150mA; Forward Voltage VF Max:1V; Reverse Recovery Time trr Max:4ns; Forward Surge Current Ifsm Max
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: MCL41
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: MicroMELF
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1V
  • Forward Surge Current: 2A
  • Reverse Recovery Time: 4ns
  • Average Forward Current: 150mA
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 75V