MBH40001-13L/2.0 — Heat Sink, BGA, Black Anodized, 3.9 °C/W, BGA, 40 mm, 13 mm, 40 mm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
MBH40001-13L/2.0
Heat Sink, BGA, Black Anodized, 3.9 °C/W, BGA, 40 mm, 13 mm, 40 mm
  • Manufacturer: MALICO
  • Product type: Natural Convection Heat Sinks
  • Thermal Resistance:3.9°C/W; Packages Cooled:BGA; External Width - Metric:40mm; External Height - Metric:13mm; External Length - Metric:40mm; External Diameter - Metric:-; Heat Sink Material:Alumini
  • Heat Sink Material: Aluminium
  • Thermal Resistance: 3.9°C/W
  • External Width - Metric: 40mm
  • External Height - Metric: 13mm
  • External Length - Metric: 40mm
  • External Width - Imperial: 1.57"
  • External Diameter - Metric: -
  • External Height - Imperial: 0.51"
  • External Length - Imperial: 1.57"