LDEEC2100KA5N00 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PEN Stacked, 1812 [4532 Metric], 0.01 µF, ± 10%, 63 V
Illustrative purposes only
LDEEC2100KA5N00
General Purpose Film Capacitor, Metallized PEN Stacked, 1812 [4532 Metric], 0.01 µF, ± 10%, 63 V
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance:10000pF; Voltage Rating:100V; Capacitor Dielectric Type:PEN (Polyethylene Naphthalate); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:LDE Series; Capacitor Case Style:1812 [453
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.01µF
  • Voltage(AC): 63V
  • Voltage(DC): 100V
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: LDE Series
  • Product Width: 3.3mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 1.7mm
  • Product Length: 4.7mm
  • Dielectric Type: Metallized PEN Stacked
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: Wraparound
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: 1812 [4532 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C