L1210R150KDWIT — Power Inductor (SMD), 15 µH, 850 mA, Shielded, 730 mA, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
Illustrative purposes only
L1210R150KDWIT
Power Inductor (SMD), 15 µH, 850 mA, Shielded, 730 mA, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):850mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):730mA; Product Range:L-DWI Series; Power In; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Resistance Max: 0.195ohm
  • RMS Current (Irms): 850mA
  • Power Inductor Case: 1210 [3225 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 1210 [3225 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 730mA