L0805C100MDWIT — Wirewound Inductor, 10 µH, 1.2 ohm, 40 MHz, 340 mA, 0805 [2012 Metric], L-DWI Series
Illustrative purposes only
L0805C100MDWIT
Wirewound Inductor, 10 µH, 1.2 ohm, 40 MHz, 340 mA, 0805 [2012 Metric], L-DWI Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:10µH; Product Range:L-DWI Series; DC Current Rating:340mA; High Frequency Inductor Case:0805 [2012 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:1.2ohm; Induc
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Inductance: 10µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 1.25mm
  • Product Height: 1.25mm
  • Product Length: 2mm
  • DC Current Rating: 340mA
  • DC Resistance Max: 1.2ohm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: -
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 40MHz