KR-5R5V334-R — CAPACITOR SUPER 0.33F5.5V50 OHM80-0.2RAD
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KR-5R5V334-R
  • Manufacturer: EATON ELECTRONICS
  • Product type: EDLC - Electric Double Layer Capacitors
  • ESR: 50ohm
  • Capacitance: 0.33F
  • Voltage(DC): 5.5V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Height: 12.7mm
  • Product Diameter: 11.5mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: -20%, +80%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 70°C
  • Capacitor Case / Package: Coin
  • Operating Temperature Max: 70°C
  • Operating Temperature Min: -25°C