KR-5R5H334-R — Supercapacitor, Horizontal, 0.33 F, 5.5 V, Radial Leaded, -20%, +80%, 10 mm, 1000 hours @ 70°C
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KR-5R5H334-R
Supercapacitor, Horizontal, 0.33 F, 5.5 V, Radial Leaded, -20%, +80%, 10 mm, 1000 hours @ 70°C
  • Manufacturer: EATON ELECTRONICS
  • Product type: EDLC - Electric Double Layer Capacitors
  • Capacitance:0.33F; Voltage Rating:5.5V; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Product Range:KR Series; Capacitance Tolerance:+80%, -20%; Lead Spacing:10mm; Lifetime @ Temperature:1000 ho
  • ESR: 50ohm
  • SVHC: To Be Advised
  • Capacitance: 0.33F
  • Voltage(DC): 5.5V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: KR Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 5.2mm
  • Product Length: -
  • Product Diameter: 11.5mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: -20%, +80%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 70°C
  • Capacitor Case / Package: Coin
  • Operating Temperature Max: 70°C
  • Operating Temperature Min: -25°C