IPG20N10S436AATMA1 — Dual MOSFET, N Channel, 100 V, 100 V, 20 A, 20 A, 0.036 ohm
Illustrative purposes only
IPG20N10S436AATMA1
Dual MOSFET, N Channel, 100 V, 100 V, 20 A, 20 A, 0.036 ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Transistor Case Style: TDSON
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 43W
  • Power Dissipation P Channel: 43W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 100V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 100V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 20A
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 20A
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.036ohm