HHBC13-1R2A0081V — Toroidal Inductor, HHBC Series, 81 µH, 6 A, 0.0247 ohm, ± 20%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
HHBC13-1R2A0081V
Toroidal Inductor, HHBC Series, 81 µH, 6 A, 0.0247 ohm, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 81µH
  • Product Range: HHBC Series
  • DC Resistance Max: 0.0247ohm
  • RMS Current (Irms): 6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%