FS35R12KT3BPSA1 — IGBT Module, Six Pack, 55 A, 1.7 V, 210 W, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FS35R12KT3BPSA1
IGBT Module, Six Pack, 55 A, 1.7 V, 210 W, 125 °C, Module
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPACK 2 Series
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 210W
  • IGBT Configuration: Six Pack
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 55A
  • Power Dissipation Pd: 210W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 55A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.7V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.7V