FP40R12KT3GBOSA1 — IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 55 A, 1.8 V, 210 W, 125 °C, Module
Illustrative purposes only
FP40R12KT3GBOSA1
IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 55 A, 1.8 V, 210 W, 125 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:55A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.8V; Power Dissipation Pd:210W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transistor
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2015)
  • Product Range: EconoPIM 3
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 210W
  • IGBT Configuration: PIM Three Phase Input Rectifier
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 55A
  • Power Dissipation Pd: 210W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Junction Temperature Tj Max: 125°C
  • Continuous Collector Current: 55A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.8V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.8V