FES16DT-E3/45 — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 16 A, Single, 975 mV, 35 ns, 250 A
Illustrative purposes only
FES16DT-E3/45
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 16 A, Single, 975 mV, 35 ns, 250 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:35V; Forward Current If(AV):16A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:975mV; Reverse Recovery Time trr Max:35ns; Forward Surge Cur
  • SVHC: Lead (07-Nov-2024)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: FES16xT
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 975mV
  • Forward Surge Current: 250A
  • Reverse Recovery Time: 35ns
  • Average Forward Current: 16A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V