EL100D10-05 — Solid State Relay, 10 A, 100 VDC, Panel Mount, Quick Connect, DC Switch
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
EL100D10-05
Solid State Relay, 10 A, 100 VDC, Panel Mount, Quick Connect, DC Switch
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:10A; Operating Voltage Max:100VDC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Quick Connect; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:3VDC;
  • SVHC: No SVHC (07-Jul-2017)
  • Load Current: 10A
  • Product Range: EL Series
  • Relay Mounting: Panel Mount
  • Switching Mode: DC Switch
  • Relay Terminals: Quick Connect
  • Control Voltage Max: 8VDC
  • Control Voltage Min: 4VDC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 100VDC
  • Operating Voltage Min: 3VDC