DRA1-CMXE100D10 — Solid State Relay, SPST-NO, 10 A, 100 VDC, DIN Rail, Cage Clamp, DC Switch
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DRA1-CMXE100D10
Solid State Relay, SPST-NO, 10 A, 100 VDC, DIN Rail, Cage Clamp, DC Switch
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:10A; Operating Voltage Max:100VDC; Relay Mounting:DIN Rail; Relay Terminals:Cage Clamp; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:1VDC; Cont
  • Load Current: 10A
  • Product Range: DRA1 CMX Series
  • Relay Mounting: DIN Rail
  • Switching Mode: DC Switch
  • Relay Terminals: Cage Clamp
  • Control Voltage Max: 28VDC
  • Control Voltage Min: 20VDC
  • Contact Configuration: SPST-NO
  • Operating Voltage Max: 100VDC
  • Operating Voltage Min: 1VDC