DMA10P1600HR — Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 10 A, Dual Series, 1.23 V, 120 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DMA10P1600HR
Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 10 A, Dual Series, 1.23 V, 120 A
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (12-Jan-2017)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: ISO247
  • Diode Configuration: Dual Series
  • Forward Voltage Max: 1.23V
  • Forward Surge Current: 120A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV