DHG30I600PA — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Single, 2.27 V, 40 ns, 200 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DHG30I600PA
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Single, 2.27 V, 40 ns, 200 A
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:2.27V; Reverse Recovery Time trr Max:40ns; Forward Surge Cu
  • SVHC: No SVHC (12-Jan-2017)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.27V
  • Forward Surge Current: 200A
  • Reverse Recovery Time: 40ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V