DHG10I600PM — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 10 A, Single, 2.23 V, 35 ns, 80 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DHG10I600PM
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 10 A, Single, 2.23 V, 35 ns, 80 A
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (12-Jan-2017)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220ACFP
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.23V
  • Forward Surge Current: 80A
  • Reverse Recovery Time: 35ns
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V