CWF1610A-5R6K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 5.6 µH, 1.1 ohm, 47 MHz, 380 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
Illustrative purposes only
CWF1610A-5R6K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 5.6 µH, 1.1 ohm, 47 MHz, 380 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 5.6µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF1610A Series
  • Product Width: 1mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 380mA
  • DC Resistance Max: 1.1ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 47MHz