CWF1610-150K — Wirewound Inductor, 15 µH, 2.6 ohm, 29 MHz, 240 mA, CWF1610
Illustrative purposes only
CWF1610-150K
Wirewound Inductor, 15 µH, 2.6 ohm, 29 MHz, 240 mA, CWF1610
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance: 15µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF1610
  • Product Width: 1mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 240mA
  • DC Resistance Max: 2.6ohm
  • Inductor Case Style: 1.6mm x 1mm x 1mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Self Resonant Frequency: 29MHz