CW160808-4N7K — Wirewound Inductor, 4.7 nH, 0.1 ohm, 5.8 GHz, 700 mA, 0603 [1608 Metric], CW160808 Series
Illustrative purposes only
CW160808-4N7K
Wirewound Inductor, 4.7 nH, 0.1 ohm, 5.8 GHz, 700 mA, 0603 [1608 Metric], CW160808 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:4.7nH; Product Range:CW160808 Series; DC Current Rating:700mA; High Frequency Inductor Case:0603 [1608 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; D; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (14-Jun-2023)
  • Inductance: 4.7nH
  • Core Material: Alumina
  • Product Range: CW160808 Series
  • Product Width: 1.05mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 700mA
  • DC Resistance Max: 0.1ohm
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 5.8GHz