CM453232-2R2KL — Wirewound Inductor, 2.2 µH, 0.7 ohm, 55 MHz, 380 mA, 1812 [4532 Metric], CM45 Series
Illustrative purposes only
CM453232-2R2KL
Wirewound Inductor, 2.2 µH, 0.7 ohm, 55 MHz, 380 mA, 1812 [4532 Metric], CM45 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:2.2µH; Product Range:CM453232 Series; DC Current Rating:380mA; High Frequency Inductor Case:1812 [4532 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:0.7ohm; Inductance
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CM45 Series
  • Product Width: 3.2mm
  • Product Height: 3.2mm
  • Product Length: 4.5mm
  • DC Current Rating: 380mA
  • DC Resistance Max: 0.7ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1812 [4532 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 55MHz