CM322522-100KL — Wirewound Inductor, 10 µH, 2.1 ohm, 36 MHz, 150 mA, 1210 [3225 Metric], CM322522 Series
Illustrative purposes only
CM322522-100KL
Wirewound Inductor, 10 µH, 2.1 ohm, 36 MHz, 150 mA, 1210 [3225 Metric], CM322522 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:10µH; Product Range:CM322522 Series; DC Current Rating:150mA; High Frequency Inductor Case:1210 [3225 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:2.1ohm; Inductance Tolerance:±
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CM322522 Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 2.2mm
  • Product Length: 2.9mm
  • DC Current Rating: 150mA
  • DC Resistance Max: 2.1ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1210 [3225 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 36MHz