CL240D05C — Solid State Relay, 5 A, 280 VAC, Panel Mount, Screw, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CL240D05C
Solid State Relay, 5 A, 280 VAC, Panel Mount, Screw, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:5A; Operating Voltage Max:280VAC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Screw; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:24VAC; Control V
  • SVHC: No SVHC (07-Jul-2017)
  • Load Current: 5A
  • Product Range: CL Series
  • Relay Mounting: Panel Mount
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Screw
  • Control Voltage Max: 32VDC
  • Control Voltage Min: 3VDC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 280VAC
  • Operating Voltage Min: 24VAC