CD30FD103JO3F — Mica Capacitor, 10000 pF, 500 V, ± 5%, PC Pin, 11.1 mm, Radial Leaded
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD30FD103JO3F
Mica Capacitor, 10000 pF, 500 V, ± 5%, PC Pin, 11.1 mm, Radial Leaded
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • Capacitance: 10000pF
  • Series Name: CD30
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 11.1mm
  • Product Range: CD30
  • Product Width: 8.6mm
  • Product Height: 24.58mm
  • Product Length: 20.3mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C