BZX384C3V3-E3-08 — Zener Single Diode, 3.3 V, 200 mW, SOD-323, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZX384C3V3-E3-08
Zener Single Diode, 3.3 V, 200 mW, SOD-323, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:3.3V; Power Dissipation Pd:200mW; Diode Case Style:SOD-323; Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:150°C; Product Range:BZX384 Series; Au
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX384
  • Diode Case Style: SOD-323
  • Power Dissipation: 200mW
  • Zener Voltage Nom: 3.3V
  • Operating Temperature Max: 150°C