BZT585B15TQ-13 — Zener Single Diode, 15 V, 350 mW, SOD-523, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
BZT585B15TQ-13
Zener Single Diode, 15 V, 350 mW, SOD-523, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZT58BxxTQ Series
  • Diode Case Style: SOD-523
  • Power Dissipation: 350mW
  • Zener Voltage Nom: 15V
  • Operating Temperature Max: 150°C