BZT55C15 L0G — Zener Single Diode, 15 V, 500 mW, QMMELF, 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
BZT55C15 L0G
Zener Single Diode, 15 V, 500 mW, QMMELF, 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZT55Cxxx Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: QMMELF
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 15V
  • Operating Temperature Max: 175°C