B32654A4155K000. — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 1.5 µF, ± 10%, Through Hole
Illustrative purposes only
B32654A4155K000.
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 1.5 µF, ± 10%, Through Hole
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance:1.5µF; Voltage Rating:400V; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:B32654 Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals:Radia
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 1.5µF
  • Voltage(AC): 200V
  • Voltage(DC): 400V
  • Lead Spacing: 27.5mm
  • Product Range: B32654 Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 21.5mm
  • Product Length: 31.5mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C