B32652J1332J000 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 3300 pF, ± 5%, 700 V, 1.6 kV
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B32652J1332J000
General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 3300 pF, ± 5%, 700 V, 1.6 kV
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance: 3300pF
  • Voltage(AC): 700V
  • Voltage(DC): 1.6kV
  • Lead Spacing: 15mm
  • Product Range: B32652
  • Product Width: 6mm
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: 18mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Min: -55°C