ALM65US12C2-8 — AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 65 W, 12 VDC, 5.4 A
Illustrative purposes only
ALM65US12C2-8
AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 65 W, 12 VDC, 5.4 A
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:65W; Output Voltage - Output 1:12V; Output Current - Output 1:5.4A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Connector:Barrel P
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Plug Type: IEC 60320 C8
  • Product Range: ALM65 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 9.5mm
  • Output Power Max: 65W
  • Input Voltage VAC: 80V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 80V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 5.4A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC