AKM65US18C2 — AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 65 W, 18 VDC, 3.6 A
Illustrative purposes only
AKM65US18C2
AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 65 W, 18 VDC, 3.6 A
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • Plug Type: IEC 60320 C8
  • Product Range: AKM65 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug 2.5mm x 5.5mm x 11mm
  • Output Power Max: 65W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Approvals: ITE & Medical
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3.6A
  • Output Voltage - Output 1: 18VDC