ACM18US24 — AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 18 W, 24 VDC, 750 mA
Illustrative purposes only
ACM18US24
AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 18 W, 24 VDC, 750 mA
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:18W; Output Voltage - Output 1:24V; Output Current - Output 1:750mA; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Connect
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 11mm
  • Output Power Max: 18W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 750mA
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 24VDC