ACM12US18 — AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 12 W, 18 VDC, 666 mA
Illustrative purposes only
ACM12US18
AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 12 W, 18 VDC, 666 mA
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:12W; Output Voltage - Output 1:18V; Output Current - Output 1:666mA; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Connector:
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Plug Type: Mains Plug Sold Separately
  • Product Range: ACM12 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm x 11mm
  • Output Power Max: 12W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 666mA
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 18VDC