800B5R6BT500XT — Capacitor, RF, 5.6 pF, 500 V, 800B Series, ± 0.1pF, 125 °C, 1111 [2828 Metric]
Illustrative purposes only
800B5R6BT500XT
Capacitor, RF, 5.6 pF, 500 V, 800B Series, ± 0.1pF, 125 °C, 1111 [2828 Metric]
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • Product type: RF Capacitors
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • Capacitance: 5.6pF
  • Product Range: 800B Series
  • Voltage Rating: 500V
  • Capacitor Case Style: 1111 [2828 Metric]
  • Capacitance Tolerance: ± 0.1pF
  • Operating Temperature Max: 125°C