2300HT-221H-RC — HIGH CURRENT INDUCTOR, 220UH, 6.8A, 15%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
2300HT-221H-RC
HIGH CURRENT INDUCTOR, 220UH, 6.8A, 15%
  • Manufacturer: BOURNS JW MILLER
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • Product Range:2300HT Series; Inductance:220µH; RMS Current (Irms):6.8A; DC Resistance Max:0.061ohm; Inductance Tolerance:± 15%; Case Dimensions:32.51mm x 16.51 86K7090
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 220µH
  • Product Range: 2300HT Series
  • DC Resistance Max: 0.061ohm
  • RMS Current (Irms): 6.8A
  • Inductance Tolerance: ± 15%